Charakterystyka ogrodu w nowoczesnym stylu

Szukając inspiracji umożliwiających zaprojektowanie ogrodu naszych marzeń lubimy przyglądać się tym rozwiązaniom, które cieszą się największą popularnością. Analizując ogrody, o których mówi się w prasie branżowej oraz te, którymi mogą się pochwalić nasi znajomi i sąsiedzi, nie możemy nie zauważyć tego, że obecnie dominują ogrody nowoczesne. Warto zatem przyjrzeć się ich najbardziej charakterystycznym cechom.

Ogrody nowoczesne są jak gdyby stworzone z myślą o osobach, które cenią sobie prostotę i elegancję, a jednocześnie nie stronią od niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Ich plusem jest również to, że wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin i wolą sytuację, w której ogród w jakimś stopniu sam dba o siebie. Co ważne, ogród nowoczesny prezentuje się znakomicie bez względu na to, czy zajmuje rozległy teren, czy też jest niewielką przestrzenią. Jedyny wymóg, który należy spełnić wiąże się zatem z koniecznością komponowania się ogrodu nowoczesnego ze stylem panującym w naszym domu.

Plusem ogrodu nowoczesnego jest również to, że osoba, która o nim marzy nie musi przejmować się sztywnymi ramami kompozycyjnymi. Jest to dobrze widoczne między innymi wówczas, gdy zastanawiamy się nad doborem materiałów, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie temu, aby stosować zarówno materiały klasyczne takie, jak żwir i kamień, jak i mniej typowe (szkło, stal, plastik). Ogród nowoczesny jest też miejscem, w którym zastosowanie znajduje ekologiczne oświetlenie, jeśli więc chcemy przetestować w praktyce lampy zasilane energią słoneczną, trudno o miejsce, w którym będą się one lepiej prezentowały.

Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań często podkreślają, że zalecenia projektantów powinny mieć przede wszystkim charakter wskazówek, ogród będzie bowiem miejscem zasługującym na uwagę zawsze, gdy nam samym będzie się on podobał. Nie można jednak zapominać o tym, że w cenie jest minimalizm kompozycyjny z prostymi liniami i geometrycznymi formami sprawiający, że ogrody nie dominują nad osobami spędzającymi w nich czas.

Zaprojektowanie ogrodu w nowoczesnym stylu nie musi być przedsięwzięciem skomplikowanym, nie oznacza to jednak, że musimy zajmować się nim osobiście. Poszukując wsparcia warto zainteresować się między innymi stroną internetową jagagarden.pl i prezentowaną na niej ofertą firmy Jaga Garden. Jej pracownicy legitymują się doświadczeniem tak w zakresie samego projektowania, jak i pielęgnacji ogrodów, ich wsparcie może być więc wyjątkowo cenne.

Elżbieta Kozłowska

Zobacz również