Rodzaje materacy medycznych

W zasadzie jedynym rodzajem materacy medycznych są materacy przeciwodleżynowe. Do czego te materace służą? Czy warto je kupić?

Już sama nazwa tych materacy sugeruje, jakie jest ich przeznaczenie. Otóż głównym zadaniem, które mają pełnić materace jest zapobieganie odleżynom. Odleżyny, czyli niedokrwienie i martwica tkanek miękkich to częsty problem osób, które z różnych przyczyn są unieruchomione przez długi czas w łóżku. Osoby unieruchomione nie mogą zmieniać w czasie leżenia swojej pozycji, tkanki miękkie są więc bardzo silnie dociskane do podłoża, w efekcie mogą pojawić się odleżyny. W zdecydowanej większości problem ten dotyka osoby w podeszłym wieku, osoby z cukrzycą i zaburzeniami krążenia. Powstawaniu odleżyn można zapobiec stosują właśnie materace przeciwodleżynowe.

W sklepach z zaopatrzeniem medycznym do wyboru mamy materace:

  • rurowe;
  • gofrowane;
  • bąbelkowe.

Materac rurowy zbudowany jest z komór w kształcie rurek. Dodatkowo na jego wyposażenie składa się pompa powietrzna . System rurek łączy materac z pompą, włączenie pompy powoduje napływ powietrza do komór materaca. Zdrowy człowiek bezustannie zmienia swoją pozycję, osoby chore nie mogą tego czynić. Napełnione powietrzem komory materaca powodują, że ucisk ciała zmienia się.

Materace gofrowane wykonywane są z pianki poliuretanowej o budowie przypominającej budowę popularnych ciastek, gofrów. Do ich produkcji wybrana strukturę gofrową, ponieważ przenosi ona doskonale ciepło na ciele osoby chorej, tym samym powoduje przepływ powietrza. Ten rodzaj materacy polecany jest głównie dla osób, które chociaż w bardzo niewielkim stopniu są w stanie samodzielnie się poruszać.

Materace bąbelkowe podobnie do materacy rurkowych należą do materacy zmiennociśnieniowych. Zasada ich działania jest w zasadzie taka sama. Różnice pomiędzy nimi polegają głównie na kształcie komór powietrznych. Te w materacach bąbelkowych mają z reguły kształt niewielkich kwadratów. W ich skład także wchodzi pompa powietrzna.

Zarówno w materacach bąbelkowych, jak w rurowych, napełnianie komór powietrzem odbywa się w pewnych fazach. W fazie pierwszej powietrze dociera do wszystkich komór. Kolejna faza to opróżnienie części komór z powietrza. W fazie trzeciej następuje po raz kolejny napełnienie powietrzem wszystkich komór, a w ostatniej ponownie z niektórych komór powietrze jest wypompowywane. Wszystkie cykle powtarzają się średnio co dziesięć minut.

Materace przeciwodleżynowe mogą być używane nie tylko na oddziałach szpitalnych, ale także w domu.

Elżbieta Kozłowska

Zobacz również