Projektowanie wnętrz - podstawowe reguły

Każdego chyba ciągnie do tajemnic (świadczy o tym rosnąca popularność kryminałów i horrorów). Teorie spiskowe dotyczące UFO, kosmitów, illuminati są bardzo na czasie, ale trudne do udowodnienia na 100%. Z kolei ciekawą tajemnicą i zabiegiem jest magia wzroku i nauk ścisłych. Któż nie lubił podczas lekcji chemii i fizyki eksperymentów? Są też interesujące i zachwycające złudzenia optyczne.
Dekoracja wnętrz też rządzi się swoimi prawami i architekci wnętrz z przyjemnością nieraz wykorzystują złudzenia optyczne. Są to oczywiście drobnostki dotyczące głównie umeblowania, jednak dzięki nim każdy klient poczuje się w swoim mieszkaniu lepiej – i nawet nie będzie wiedział o sztuczkach architekta wnętrz!
Projektowanie wnętrz głosi, żeby meble były troszeczkę odsunięte od ścian. Gdy odsłaniamy podłogę, odciągamy uwagę od narożników. W salonie niewskazane jest zbyt bliskie ułożenie foteli i sof. Ważny jest dystans między siedzącymi, najczęściej wynoszący jeden metr. Nie jest to możliwe w każdym mieszkaniu – małym pokoiku. Wtedy można fotele przesunąć bliżej mebli. Osobista przestrzeń jest bardzo istotną zasadą w aranżacji wnętrz, a dzięki odpowiedniemu ustawieniu mebli pokój sprawia wrażenie większego.

Każda dziedzina jest trudna. Nawet nauki humanistyczne, które wymagają maksymalnego skupienia się na książkach, korzystaniu z technik szybkiego czytania i uczenia się, a nawet szybkiego pisania na klawiaturze. Podobnie z takimi dziedzinami jak projektowanie wnętrz – są zasady, których należy przestrzegać, jednak dają one dobry, pożądany efekt. Eksperymenty zostawmy doświadczonym architektom, laicy i początkujący architekci powinni się skupić na udoskonaleniu swojego warsztatu i umiejętności.
Jakie to reguły? Najlepiej, żeby pomieszczenie było duże (ściany wysoko ustawione), przestronne, z jasnymi (białymi) ścianami i meblami (umeblowanie może być też drewniane). Te zasady nawiązują do stylu skandynawskiego, dodatkowo bardzo pasuje on klientom i sprawia dobre wrażenia. Można wykorzystać złudzenia optyczne jak odsunięcie mebli o niewielką odległość od ścian oraz redukcja mebli – pozostawienie tylko tych najpotrzebniejszych i zgodnych ze stylem pomieszczenia. Projektowanie wnętrz dotyczy też kolorystyki, która jest chyba najczęściej omawianym i wbrew pozorom – najtrudniejszym tematem. Podobnie jak z meblami – jaskrawe i intrygujące kolory pozostawmy doświadczonym architektom. Niezadowolony klient daje złe opinie, a to tylko psuje naszą renomę i portfolio. Kolory związane są z pewną psychologią. Po pierwsze, każda barwa coś symbolizuje, a po drugie – musi być dopasowana lub wręcz przeciwnie: kontrastować z resztą pomieszczenia.

Jan Nowakowski

Zobacz również