Gdy trzeba dokonać wyboru, na co postawić – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompę ciepła?

Trudno nie zgodzić się z tym, że energia odnawialna staje się coraz to popularniejszym źródłem ciepła. Wykorzystuje się ją zarówno do zwykłego przygotowania wrzątku, jak i do ogrzania całego budynku. Takie źródło energii pozyskamy na różne sposoby. Najczęściej stajemy przed wyborem paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Choć wydawać by się mogło, że trzeba wybrać tylko jedno z powyższych to w rzeczywistości jest inaczej. Najefektywniejszy rezultat uzyskamy łącząc w jednym systemie różne możliwości.

Rosnące stawki tradycyjnych źródeł energii i coraz powszechniejszy temat ekologii skłaniają do korzystania z odnawialnych źródeł. W tych okolicznościach, właściciele domów jednorodzinnych często sięgają po łatwo dostępne zasoby, czyli słoneczne promienie, także wiatr.

Jeszcze do niedawna powszechnym sposobem zapewnienia sobie odnawialnej energii były kolektory słoneczne. Dzięki nim można podgrzać wodę codziennego użytku. Obecnie otwierają się coraz szerzej bramy nowych rozwiązań. Dzieje się tak za przyczyną m.in. większych dotacji oraz zmian w prawie. W rezultacie coraz popularniejsze stają się panele fotowoltaiczne. Poprzez ich działanie użytkownik może generować prąd. Innym sposobem uzyskania energii są pompy ciepła, które to z kolei zapewniają centralne ogrzewanie.

Łatwo wysunąć pewien wniosek. Jak można zauważyć kolektory słoneczne zapewniają podgrzewanie wody. Następnie pompa ciepła ogrzewa cały budynek, zaś prąd służący do codziennego użytku dostarczają panele fotowoltaiczne. Tak ciekawy system wart jest przyjrzenia się mu dokładniej. Zwróćmy uwagę na poszczególne elementy.


Panele fotowoltaiczne

Głównym przeznaczeniem paneli fotowoltaicznych jest zmiana pozyskiwanej energii słonecznej w prąd. Ich skuteczność pozwala gospodarstwu domowemu niemal w pełni uniezależnić się od sieci energetycznej.

Na wydajność owych paneli największych wpływ ma nasłonecznienie miejsca, w którym znajduje się instalacja. Przy licznych dniach o dobrym nasłonecznieniu i mocnym promieniowaniu uzyskujemy pokaźne źródło energii z paneli fotowoltaicznych.

To rozwiązanie poleca się w miejscach o szczególnym zapotrzebowaniu energetycznym. Przykładem mogą być gospodarstwa rolne, pieczarkarnie, czy chłodnie. Wytwarzany prąd zużywany jest „na bieżąco”. Pewna trudność leży w magazynowaniu energii. To zadanie spełniają akumulatory, które cechuje względnie niska trwałość. Ten aspekt podnosi koszt instalacji. Jednakże w kontekście zmian w prawie, a dokładnie mowa o możliwości odsprzedaży energii sieciom energetycznym od 1 stycznia 2016 roku koszty całego przedsięwzięcia rozkładają się możliwie do utrzymania.

 


Kolektory słoneczne

Według opinii Pawła Sokoła korektory słoneczne znacznie wydajniej służą przy podgrzewaniu wody niż panele fotowoltaiczne. Te drugie w tym konkretnym zastosowaniu realizują zaledwie 15 proc. swoich możliwości. Na tym tle znaczniej lepiej prezentują się korektory słoneczne, które do zwykłego podgrzania wody wykorzystują około 84 proc. energii słonecznej. Na tym właśnie polega ich rola. Można nawet używać ich do okresowego wspomagania ogrzewania domu.

Mechanizm pracy kolektorów jest dość prosty. Ich powierzchnia przyjmując ciepło przekazuje je za pomocą płynu solarnego do instalacji. Na jej końcu jest zbiornik z wodą, która nagrzewa się przez oddawane ciepło wspomnianego płynu.

Z reguły obie instalacje – kolektory i panele – montuje się na dachach. Znacznie rzadziej spotyka się je na ścianach, tarasach, czy ziemi. Jednak najistotniejsze w montażu jest właściwe ukierunkowanie. Dla uzyskania najlepszej wydajności instalacje należy ustawiać w stronę południową. Generalnie to, aby uzyskać zwrot z takiej inwestycji należy poczekać około 3, czasem 6 lat.


Pompy ciepła

Na koniec zostały nam do omówienia pompy ciepła. Spośród różnorakich pomp istnieją pompy powietrzne. Wykorzystują niskotemperaturową energię cieplną uzyskiwaną z powietrza. Następnie przemieniają ją na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń.

Pompy ciepła warte są uwagi, bowiem proces uzyskiwania ciepła przez nie jest tani oraz wydajny. W rezultacie daje nam to możliwość redukcji kosztów ogrzewania. W przypadku tej instalacji zaledwie około 25-35 proc. potrzebnej energii pochodzi z sieci elektrycznej. Reszta, czyli aż 65-75 proc. energii jest darmowa i uzyskuje się ją z naturalnego środowiska. Dodając do tego wspomniane instalacje, czyli panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne posiadamy w pełni wystarczalny system ogrzewający wodę, nasz dom oraz zapewniający nam prąd do codziennego użytku.

 

Elżbieta Kozłowska

Zobacz również